Flims-Laax-Falera - lyžařské středisko (Švýcarsko)

Flims-Laax-Falera - lyžařské středisko

Lyžařský areál Flims-Laax-Falera

Lyžařský areál Flims-Laax-Falera

Trojice obcí Flims, Laax a Falera se nachází v údolí mezi ledovcem Vorab a horským hřebenem Cassonsgrat, který se rozkládá mezi dvěma hlavními vrcholy Crap Masegn (2 477 m n.m.) a La Siala (2 810 m n.m.). Právě na planině mezi nimi se rozkládá ledovec, který poskytuje ideální sněhové podmínky od listopadu do dubna, které sem přitahují především vyznavače moderních stylů lyžování – snowboardingu, carvingu a freeridingu. Zde najdete moderní areál Alpenarena, největší v oblasti Graubünden.

 

Flims-Laax-Falera - sjezdovky

 

Mapa lyžařského střediska Flims-Laax-Falera

Mapa lyžařského střediska Flims-Laax-Falera

V nadmořské výšce 1 100 – 3 018 metrů tu na lyžaře čeká 220 km sjezdových tratí (63 km modrých, 67 km červených, 46 km černých a 44 km žlutých freeride tras), z nichž 70% se nachází výše než 2 000 m n.m. Hlavní část areálu leží na svazích Crap Sogn Gion nad Laaxem – zde se nachází nástup na lanovku v hotelové čtvrti Laax – Murschetg. Lanovka zastavuje v nadmořské výšce 2 228 metrů a před návštěvníkem se tu otevírá celé spektrum sjezdovek – síť červených sjezdovek doplňuje černý sjezd k dolní stanici lanovky a freeridingová trasa do Curniu. Nachází se tu také snowpark se sněhovým korytem a vlekem. Dlouhé a sluncem zalité sjezdovky najdete na Spaligna, v okolí Alp Dado jsou koncentrovány především modré jednodušší tratě. Nejdelší sjezdovka celého areálu měří 14 km a na trase mezi ledovcem Vorab a Flimsem při ní překonávají lyžaři převýšení 1 908 metrů. Za vyzkoušení stojí jistě dlouhé a poměrně liduprázdné svahy vedoucí do Alp Ruschein, které jsou v horních partiích prudké a postupně se zplošťují a zrychlují. Zde najdete neobtížnější sjezdovku celého areálu – vede z ledovce
Monsterpipe na ledovci Vorab

Monsterpipe na ledovci Vorab

Vorab právě do Alp Ruscheinu a na 7 km překonává převýšení 1 244 metrů. V okolí Crap Masegn pak leží síť červených sjezdovek, které jsou sice kratší, ale sportovně celkem náročné. Vyjedete-li sedačkovou lanovkou na La Siala, čeká vás dlouhý sjezd po tratích Ofen a Siala Ost do Flims. Rozsáhlé freeridingové zóny jsou především z vrcholu Cassons (2 675 m n.m.), kde je kompletně sjízdný celý obrovský svah a nenajdete tu žádné upravené sjezdovky. Celý areál má jedinečný charakter jednak svým rozsahem a jednak strukturou – tratě jsou vedené na velké vzdálenosti a často začínají u jiné lanovky či vleku než končí, celý masiv je poměrně přehledný a přes celkové převýšení není v průměru nijak strmý. Jistou nevýhodu mají však snowboardisté díky značnému množství traverzů, přejezdových rovin či dokonce krátkých protisvahů. Celkem je tu v provozu 27 přepravních zařízení (11 kabinových lanovek, 8 sedačkových a 8 vleků) s celkovou kapacitou 42 000 osob za hodinu. Pro snowboardisty jsou tu k dispozici 4 parky – Monsterpipe na ledovci Vorab, Park & Pipe a Snowboardpark Crap nad Laaxem. Uměle zasněžováno je díky vynikajícím podmínkám jen 10 km tratí.

 

Ceny skipasů a otevírací doba

 

Vleky a lanovky jsou v provozu od 8:30 do 16:30. Celodenní jízdné vyjde na 68 CHF pro dospělého a 22,70 CHF pro dítě. Sedmidenní skipas stojí 359 CHF a zlevněný pro dítě 119,70 CHF.

 

Služby, kontakt

 

V rámci skiareálu jsou poskytovány obvyklé služby jako lyžařská a snowboardová škola, půjčovna či skiservis, krom toho najdete přímo na svazích na dvacítku restaurací a občerstvení, k dispozici je také na 60 km upravených chodníků pro pěší túry. K zajímavým atrakcím patří například také let horkovzdušným balónem či kluziště. V každém z městeček najdete také parkoviště pro osobní vozy a v údolí funguje doprava pomocí skibusu. Falera, coby nejvzdálenější ze středisek, kde končí silnice, je poklidnou obcí bez velkého dopravního ruchu. Zdejší obchody i apres-ski služby jsou zaměřeny především na mladší klientelu, která tvoří převážnou část návštěvníků Alpenareny.

 

www.laax.com

 

Poloha

Poloha: kanton Graubünden, Švýcarsko

Souřadnice: 46°48´ SŠ 09°15´VD

Flims-Laax-Falera - poloha na mapě

Další lyžařská střediska (Švýcarsko)

 
Publikováno: 07.12.2011
Aktualizováno: 07.12.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Flims-Laax-Falera

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno Hodnocení 1/5 (Nejhorší) 2/5 3/5 4/5 5/5 (Nejlepší)
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist